[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Discutii » Subiecte diverse » De ce ateism?
De ce ateism?
EronData: Vineri, 03/09/2010, 2:23 PM | Mesaj # 1
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Sunt unii atei care gasesc greseli in Biblie sau daca nu sunt le rastalmacesc in greseli pentru a semana neincredere in mintea crestinilor.Aceasta sectiune este pentru atei, pentru a li se explica acele citate sau pentru a aduce dovezi ca exista Dumnezeu.
 
yullianData: Luni, 25/10/2010, 11:20 PM | Mesaj # 2
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Sti ce nu inteleg la tine? De ce vrei tu sa schimbi parerea la toti? Daca persoana X nu crede in Dumnezeu, de ce vrei tu sa o influentezi...eu sunt de parere ca fiecare face ce simte si ce doreste

Added (2010-10-25, 11:20 PM)
---------------------------------------------
Sa nu crezi ca sunt ateu...cred in Dumnezeu, da nu cred in acel Dumnezeu batran , cu barba si toiag in mana...e absurd. Eu consider ca o forta divina a contribuit la formarea universului prin creearea unor legi fizice. Acele legi s-au dezvoltat treptat , urmand ca mai apoi sa apara pamantul si alte planete care detin vietuitoare..... povestea poate continua

 
EronData: Joi, 28/10/2010, 10:28 PM | Mesaj # 3
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Eu nu incerc sa schimb pe nimeni.Eu incerc sa ii fac constienti de greseala pe care o fac.Cineva spunea:"Daca tu crezi in Dumnezeu si El nu exista, nu ai pierdut nimic.Dar daca tu nu crezi in Dumnezeu si El exista, ai pierdut totul."
Pot sa stiu cine ti-a spus ca Dumnezeu e batran si cu barba?De ce trebuie sa ti-L imaginezi pe Dumnezeu ca si un om?Stiu ca e absurd si in acelasi timp si fals.Nu-mi dau seama de ce te adresezi cu "o forta divina" si nu poti spune Dumnezeu.Dar de ce spui ca a contribuit?De ce Dumnezeu nu ar crea EL totul?Nu are atata putere?Referitor la Big-bang, chiar nu exista dovezi, numai presupuneri.Nu stiam ca legile se pot dezvolta.Sunt fiinte?Am mai spus si la alta categorie:legile fizicii sunt sub Dumnezeu, adica Dumnezeu poate sa spuna ca legea gravitatie nu va mai fi pe pamant timp de o ora si nu va mai fi.Punct.
 
yullianData: Joi, 28/10/2010, 10:38 PM | Mesaj # 4
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Pai ..spui de ce mi-l imaginez ca om? Simplu , din cate stiu in Biblie spune Dumnezeu a facut pe om după chipul Său deci din asta rezulta ca Dumnezeu ar avea infatisarea unui om...Pai de ce sa nu fi creat el tot? Si aici simplu. In primul rand sunt foarte multe lucruri care mi s epar absurde in Biblie si in alte carti religioase. Totusi ma uit cateodata la televizor si vad cum sunt arungati gramezi de bani pe icoane , statui si mai stiu eu ce lucruri....la ce rost?
Si despre DUmnezeu sunt tot presupuneri , nici aici nu sunt dovezi.... la faza cu gravitatia mai dat pe spate Punct.
 
EronData: Sâmbătă, 25/12/2010, 2:30 PM | Mesaj # 5
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Yulli, tot asa sunt multe lucruri care mi se par absurde in evolutie.Da-mi exemple din aceste lucruri absurde din Biblie.
Referitor la datul banii pe icoane si altele, stai calm, nici eu nu sunt de acord cu asta.
Stiu ca te-am dat pe spate la faza cu gravitatia pentru ca tu nu crezi faptul ca Dumnezeu poate face minuni.Si apropo, daca esti asa de sigur ca nu se poate intampla, cum se face ca s-a arata la TV, la jurnal, cum o femeie a levitat.Pur si simplu statea suspendata in aer, cam la inaltimea de 1 m.Cum e posibil?Subliniez faptul ca eu nu spun ca Dumnezeu a facut-o.A fost incalcata legea gravitatiei sau nu.Astfel oare Dumnezeu nu poate face o minune pentru cei credinciosi Lui?
Referitor la faptul ca Dumnezeu este ca noi, este fals.Adica fizic ai putea spune ca este ca noi, insa difera prin multe lucruri.Nu te gandi ca ingerilor le creste parul si trebuie sa se tunda, sau le cresc unghiile si trebuie sa le taie, sau sa se barbireasca( la fel si cu Dumnezeu).Ai inteles?
 
yullianData: Luni, 31/01/2011, 2:13 AM | Mesaj # 6
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Cauta pe internet si o sa gasesti explicatia LOGICA. Nu este nimic iesit din comun, pur si simplu decat o "iluzie".

O intrebare: Ce parere ai despre atei? (ca tot face legatura topicul la acest subiect)

 
EronData: Vineri, 04/02/2011, 10:21 PM | Mesaj # 7
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Pai nu stiu ce te astepti sa iti raspund, dar parerea mea este ca majoritatea ateilor sunt oameni ignoranti.De ce?Simplu.Pentru ca ei nu discuta cu altii pentru a iesi adevarul la suprafata, ci orice i-ai spune el spune nu.Sper ca nu te-am jignit( cand discutam la scoala asa faceai si tu).Eu am spus unor atei ca si daca li s-ar arata un inger ei tot ar "gasi" o explicatie stiintifica.De ce?Ignoranta.
Tu (ca si ateu) ce parere ai despre ceilalti?
 
yullianData: Luni, 07/02/2011, 0:09 AM | Mesaj # 8
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Nu tin minte sa nu te fi ascultat, totusi asta e parerea ta...Parerea mea?....Eu consider ca fiecare persoana are dreptul de a se exprima liber. Nu am o parere anume despre ceilalti, toti suntem egali, toti suntem oamenii....suntem o singura rasa, fie ca uni cred un Dumnezeu, fie ca alti nu cred.
Si, ca veni vorba de ignoranta. Tu ai spus despre inger da? Dar, daca intr-o zi s-ar aduce dovezi concrete cum ca lumea nu a fost creata de cineva? Ai mai crede in Dumnezeu? Ai crede,deoarece ai da vina pe satana, sa ma rog,ai incerca sa aduci dovez....tot ignoranta este si asta
 
EronData: Sâmbătă, 19/02/2011, 4:33 PM | Mesaj # 9
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Nu m-am referit la faptul ca nu vor sa asculte la propriu, adica nu te lasa sa vorbesti sau isi pun mainile la urechi.In schimb asculta cu ignoranta( exact cum faceai tu).Si ca sa-ti improspatez memoria, eram in fata scolii cand iti spuneam niste lucruri legate de vechimea pamantului si in timp ce vorbeam tu dadeai din cap si spuneai:nu, nu, degeaba imi spui, si asa e nu-mi schimb parerea( parafrazat, nu stiu cuvintele tale exacte).Exact ce spuneam.Ignoranta.Eu nu terminasem sa-ti explic ce aveam de spus ca tu refuzai sa asculti ideea celor spuse.
Imi dau seama ca intr-un fel ai dreptate.In acel caz ar fi ignoranta, dar de ce?Pentru ca am citit diferite articole despre viata unor oameni in care ei se rugau la Dumnezeu sa faca o minune pentru a-i ajuta, si ce sa vezi?Minunea chiar se realiza(intentionez sa pun la categoria "Cateva invataturi" niste povestiri reale din viata unor oameni in care s-a manifestat puterea lui Dumnezeu).Cine facea acea minune?In momentul in care exista o asemenea marturie, nu poate exsita vreo davada a inexistentei lui Dumnezeu.Si acesta este doar un motiv.Si as vrea sa-ti mai dau unul: Biblia.Atat timp cat in Biblie scrie anumite lucruri(si vreau sa spune ca unele sau implinit, altele sunt pe cale sa se implineasca.)iar Biblia marturiseste despre existenta lui Dumnezeu, nu exista nici o dovada care ma poate face sa cred ca Dumnezeu exista.Aceasta neclintita increde pentru tine ar insemna ignoranta.
 
Forum » Discutii » Subiecte diverse » De ce ateism?
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: