[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Discutii » Subiecte religioase » Crezi ca Isus va reveni?
Crezi ca Isus va reveni?
EronData: Sâmbătă, 17/10/2009, 11:27 PM | Mesaj # 1
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Suntem in 2009.Din nefericire(sau poate din fericire,depinde cum privesti) sunt foarte multe lucruri groaznice in lume:cutremure,taifunuri,tornade,incendii,seceta etc.Acestea prevestesc sfarsitul lumii.Acesta sa fie finalul?Lumea sa se distruga singura si atat?Sa nu fi avut nici un rost oamenii pe Pamant?Sau poate Isus va reveni inainte ca acest final sa se intample?Tu ce crezi?Ce parere ai?
 
yullianData: Duminică, 18/10/2009, 0:29 AM | Mesaj # 2
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Eu cred ca Isus va reveni cat de curand. Deja multe dintre semnele sfarsitului se adeveresc,
 
CascadorysData: Duminică, 18/10/2009, 11:45 AM | Mesaj # 3
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 8
Reputaţie: 4
Status: Offline
cam care ar fi acestea yullian?
 
EronData: Duminică, 18/10/2009, 1:24 PM | Mesaj # 4
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Yullian
Daca tu crezi acest lucru,foarte bine.Dar ce faci in acest sens?Astepti si atat?
 
boboData: Joi, 19/11/2009, 10:55 PM | Mesaj # 5
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 1
Reputaţie: 1
Status: Offline
Da, cred din toata inima ca Domnul va reveni ....
 
EronData: Joi, 19/11/2009, 11:19 PM | Mesaj # 6
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Ma bucur sa aud asta,Bobo!Sunt rari oamenii de astazi care sa creada cu adevarat ca Isus va reveni.Ma bucur ca si tu esti dintre ei.
 
yullianData: Marţi, 19/10/2010, 1:59 PM | Mesaj # 7
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Pai ce as putea face? Sa vina sa ma convinga cu adevarat ca exista Dumnezeu si apoi mai vorbim. Presupun ca tu vrei sa imi zici ca trebuie sa ma rog, ca astfel nu o sa prind "trenul" spre Rai? Imi traiesc viata cum cred ca este mai bine
 
EronData: Joi, 28/10/2010, 9:02 PM | Mesaj # 8
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Si ce ai vrea sa se intample?Sa apara Dumnezeu in fata ta?Ai muri, pentru ca un pacatos nu poate vedea pe Dumnezeu.Aceasta este credinta:sa crezi in ceva sau cineva pe care nu Il vezi.Vad ca te-ai schimbat complet.Acum accepti in totalitate ceea ce spune fizica?Tu vrei sa iti traiesti viata asa cum crezi ca este bine.OK!Poate asa ca fac si teroristrii.Ei cred ca e bine sa omori oameni.Si ce inseamna la tine sa traiesc viata asa cum cred ca e bine?Sa ma bucur de dependenta de anumite droguri?Sa mor de tanar de atata alcool sau fum in plamani?Ei bine, tu nu stii ce inseamna sa traiesti viata cum e bine, tocmai de aceea avem Biblia care sa ne indrume spre o viata fericita, iar primul Element spre o astfel de viata este ca Dumnezeu sa fie in viata ta.Si sa iti dau si un exemplu:Elvis a fost intrebat la inceputul carierei sale de cantaret:ce iti doresti sa ai in viata(ca viata sa iti rezerve)?Si el a spus:vreau sa fiu celebru, bogat si fericit.Si ce sa vezi...a ajuns bogat, a ajuns celebru dar nu si fericit.De ce?A murit in urma unei supradoze de droguri si din cate stiu nu cei prea fericiti folosesc droguri ilicite.
Tu ce spui?
 
yullianData: Joi, 28/10/2010, 11:23 PM | Mesaj # 9
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Pai ce as putea spune...Elvis si-a trait viata cum a crezut el ca e mai bine...daca asta a fost alegerea lui....sanatate , asta e. Eu nu m-am referit la droguri , tutun , alcool.....eu cred ac tu asta ai inteles....
In opinia mea Dumnezeu ne ameninta..adica daca nu credem in el ne pedepseste, e asa?

Ca tot vorbeam de Elvis...cum sa nu fie fericit? A avut bani => fericire Bani=> Tot ce visi doreste => fericire faima=>fani, renumit... => fericire Eu zic ca a fost foarte fericit.

 
EronData: Vineri, 24/12/2010, 6:24 PM | Mesaj # 10
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Referitor la Elvis, nu stiam ca bani inseamna fericire( si am observat ca ai scris nde 2 ori bani, inseamna ca e important pentru tine), nu stiam ca faima inseamna fericire, nu stiam ca daca esti renumit inseamna ca esti si fericit.Multe vedete s-au sinucit din cauza depresiei(nu din fericire) si doar erau faimoase.Cineva care este cu adevarat fericit nu se sinucide.
Dumnezeu nu ne ameninta.Spunem si mie cum te-a pedepsit Dumnezeu dupa ultimul pacat?Ai simtit o lovitura in spate?A inceput sa te doara foate tare capul?Nu prea cred.Dumnezeu nu ne ameninta.El ne spune:alege binele si viata sau raul si moartea.Pe pamant Dumnezeu nu face diferente intre oameni.Adica El nu spune:acesta este ateu, nu crede in Mine, atunci o sa aiba cancer.Sau: acesta crede in Mine si se straduieste sa tina cele 10 porunci.Ii dau o viata lunga si fara necazuri.Am dreptate?
 
yullianData: Vineri, 24/12/2010, 11:14 PM | Mesaj # 11
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Faptul ca daca nu crezi in el, te trimite in iad nu o consideri amenintare? hm...ok
Nu , nu ai cum sa alegi, atata timp cat el stie de la inceput ce vom face. Adica el stie daca vom crede in el s-au nu vom crede. Este simplu, conform scrierilor religioase, Dumnezeu le stie/vede pe doate...deci.
Am vazut si am citit foarte multe articole in care erau relatate traiurile grele ale unor oameni cu credinta in Dumnezeu. Acei oameni care credeau si se rugau domnului, insa viata lor nu era dupa spusele tale( crezi in Dumnezeu ai o viata fericita , nu crezi inversul)
 
EronData: Sâmbătă, 25/12/2010, 1:42 PM | Mesaj # 12
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Yulli, te rog, citeste ceea ce ti-am scris nu ca si cand tu nu te vei clinti in gendirea ta, ci ca si cand vrei sa afli adevarul.
Nu, nu o consider.
Ba da, poti sa alegi.Dumnezeu, intradevar stie ce o sa alegi, dar nu te influenteaza.Este ca si cum tu ai fi vazut un meci, iar apoi fratele tau se uita la reluare.Tu deja stii cum se va termina.Tot asa este si cu Dumnezeu.El te lasa sa alegi, desi stie ce alegere vei face.
Eu nu am spus asa ceva.Uita-te si la semnele de punctuatie, ca sa vezi ca nu la asta m-am referit.Iti dau chiar un exemplu din Biblie.Iov, era un om neprihanit(fara pacat) si totusi i-au murit toti copii(toti), toata averea sa i-a fost furata si apoi a venit si o boala peste el.Si acolo scrie foarte clar ca toate acestea vin de la Satana, pentru ca Satana ii ataca pe cei ce ascult de Dumnezeu, ca sa le slabeasca credinta.Ai inteles?Iti recomand cartea Iov din Biblie, in special primele capitole, ca sa intelegi.
Ceea ce mi-ai spus in ultimul paragraf, eu contrazic, si nu sunt de acord, asa cum crezi tu.
 
yullianData: Sâmbătă, 25/12/2010, 4:27 PM | Mesaj # 13
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Stai, stai....Defapt din cate stiu eu Satana s-a dus la Dumnezeu si i-a spus ca a fost pe pamant, aici vazandu-l pe Iov. Dumnezeu i-a spus sa nu se atinga de Iov, iar Satana i-a spus ca daca acesta ar pati ceva "rau" l-ar blestema (pe Dumnezeu). Spre surprinderea mea Dumnezeu l-a "pedepsit" pe Iov( se pare ca a facut acest lucru , pentru ca vroia sa ii dovedeasca lui Satana ca nu va face ce a spus el). Si iata dupa ce a suferit atata, Iov a continuat sa creada in Dumnezeu. Problema este urmatoarea...daca Dumnezeu le stia pe toate , de ce a mai trebuit sa "chinuie" atata pe bietul om? Deci , el stia de la inceput ca Iov va continua sa creada in El... Cam ciudat...

P.S: Imi pare rau daca am greseli gramaticale, dar am scris cam repde.
P.S: Iti doresc sa ai parte de sarbatori fericite! Numai bine...!

 
EronData: Sâmbătă, 25/12/2010, 6:22 PM | Mesaj # 14
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Nu, nu Dumnezeu l-a pedepsit, ci Dumnezeu i-a permis Satanei sa se atinga de el, pentru a-i incerca credinta, pentru ca Satana ii spunea lui Dumnezeu ca datorita traiului bun pe care il are este asa credincios.Insa Dumnezeu i-a demonstrat Satanei ca si atunci cand este in necaz, Iov tot este un om neprihanit.Concluzia:Satana i-a adus acele necazuri, Dumnezeu doar a permis.
Dumnezeu le stia pe toate, insa Satana nu.Asa ca i-a demonstrat Satanei ca pe pamant chiar are un slujitor credincios, care este gata sa sufere pentru Dumnezeul sau.
Si inca ceva:in Biblie scrie ca oamenii credinciosi lui Dumnezeuvor avea de suferit in vremea din urma si vor fi batuti, omorati, etc.Si vor suferi pentru Dumnezeu, dupa cum si Iisus a suferit pentru ei.Si nu in zadar.Chiar de loc.Restul oamenilor ii vor chinui pentru ca sa ii determine sa se lepede de credinta.Deci, prin aceasta rezistenta alti oameni vor fi atrasi catre Dumnezeu(sper ca ai inteles la ce ma refer, am scris repede).Exact ca pe vremea romanilor, cand crestinii erau chinuiti si omorati.Intelegi?Asa sper.
 
yullianData: Sâmbătă, 25/12/2010, 6:37 PM | Mesaj # 15
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Tie ti se pare un lucru normal ca Dumnezeu sa isi "castige" credinciosii prin pedepse?....
 
Forum » Discutii » Subiecte religioase » Crezi ca Isus va reveni?
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare: