[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Discutii » Subiecte religioase » Ce crezi despre Dumnezeu?
Ce crezi despre Dumnezeu?
EronData: Duminică, 11/10/2009, 11:10 PM | Mesaj # 1
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Vreau sa iti adresez o intrebare:ce crezi despre Dumnezeu?Crezi in Dumnezeu?Crezi ca El exista?
 
CascadorysData: Sâmbătă, 17/10/2009, 7:27 PM | Mesaj # 2
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 8
Reputaţie: 4
Status: Offline
Ce cred despre Dumnezeu? Prea multe ca sa pot scrie in cateva cuvinte...De crezut, cred.Cred ca El este singurul Dumnezeu adevarat.
 
EronData: Sâmbătă, 17/10/2009, 11:18 PM | Mesaj # 3
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Ma bucur pentru asta.Dar din nefericire foarte putini cred in El sau cred doar in mod relativ, fiindca asa crede toata lumea.
 
yullianData: Sâmbătă, 23/10/2010, 6:34 PM | Mesaj # 4
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
"Din nefericire" ? Pai nu am ce sa cred despre el deoarece nu il cunosc. Faza e ca nici tu nu il cunosti, cunosti doar cuvintele scrise de niste OAMENI acum vro 2000 de ani ( ceea ce au scri ei atunci era valabil pentru aceea perioada, deoarece nu se cunosteau atatea pe cate se cunosc azi, tu mai crezi astazi ca pamantul este plat? sau ca ziua si noaptea este data de Dumnezeau :o? )
 
EronData: Luni, 25/10/2010, 7:00 PM | Mesaj # 5
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Crezi tu ca nu Il cunosc.Insa prin rugaciune si prin studierea Cuvantului Sau il pot cunoaste.Dumnezeu este iubire.Nu Il cunosc asa cum te cunosc pe tine...sau cum am crezut ca te cunosc(acum sunt mult prea uimit de ceea ce citesc).Iti voi raspunde in curand la toate afirmatiile in viitorul apropiat, cand voi avea timp.Sunt total uimit de afirmatiile pe care le faci.Liceul te-a schimbat atat?
Si da, eu cred ca Dumnezeu ne da ziua si noaptea, intrucat El a facut aceste legi ale fizicii carora tu "te inchini", dar El le poate incalca.Si daca spune ca pamantul sa se opreasca din rotatie...asa va fi.Cu alte cuvinte EL da noaptea si ziua.
 
EronData: Joi, 28/10/2010, 9:18 PM | Mesaj # 6
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Dar mai crezi ca exista Dumnezeu macar 1%?
 
yullianData: Joi, 28/10/2010, 11:13 PM | Mesaj # 7
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Am spus eu ca nu cred?
 
EronData: Sâmbătă, 25/12/2010, 1:45 PM | Mesaj # 8
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Da, Yulli, asta ai spus la cealalta categorie.
 
yullianData: Sâmbătă, 25/12/2010, 4:37 PM | Mesaj # 9
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Atata timp cand nu EXISTA o dovada, un lucru, orice care sa dovedeasca existenta lui Dumnezeu...nu cred ca as putea fi deplin convins ca exista.
Daca tu te-ai fi nascut intr-o familie a carei religie era Hinduismul ai mai fi crezut in Dumnezeu? Prespun ca nu, deoarece ai fi fost invatat de aceea familie sa crezi in zeul lor ( ceva cu B..... numai stiu acum)
Asa cum gandesti tu, asa gandesc si ceilalti oameni care fac parte din alte religi. Adica sa presupune ca adevaratul creator este Dumnezeu, ce vina au oamenii care au crezut in alti zei (ei facand parte din alte religii, si fiind la randul lor invatati inca de mici sa creada in acel zeu)....prin urmare cei care au crezut in Dumnezeu vor merge in Rai, iar ceialti in Iad( pentru faptul ca au fost invatati sa creada in alt zeu)

 
EronData: Sâmbătă, 25/12/2010, 6:10 PM | Mesaj # 10
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Yulli, spui o davada.Dar can eu iti aduc una de ce nu crezi(ma refer la Biblie)?
Referitor la partea cu hinduismul ai gandit foarte bine.Ai spus de la tine acele lucruri?Eu personal cred ca nu vor merge in iad si cei sinceri(parerile sunt impartite, adica nu exista unitate).Insa sunt multi oameni care vestesc evanghelia printre aceste popoare idolatre, iar cei care au intrat in contact cu acesti oameni si au refuzat, acei vor ajunge in iad.De ce?Foarte simplu:ar fi putut sa afle, dar nu au vrut.E corect sau nu?
Insa cei care nu au stiut si au fost sinceri,nu sunt vinovati.Asa ca eu cred ca vor ajunde in rai.
Tu ce zici?
 
yullianData: Sâmbătă, 25/12/2010, 6:36 PM | Mesaj # 11
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Pai tu spui ca ei ar trebui sa se "lepede" de credinta lor si sa treaca in Crestinism, din cate inteleg...acum, daca ar veni la tine cineva si ti-ar spune sa treci intr-o alta religie, ai face-o? Presupun ca nu, asa este si la ei...refuza deoarece ar fi "vazuti cu alti ochi" de catre familie si apropiati. (Nu stiu daca ma intelegi, dar am dat un exemplu) Mie nu prea mi se pare corect dar..
 
EronData: Miercuri, 29/12/2010, 3:48 PM | Mesaj # 12
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Daca mi-ar demonstra cu Biblia ca religia mea este gresita 100% as face-o.Si grecii din timpul lui Pavel, care credeau in zei si nu aveau nici o treaba cu Dumnezeu au facut-o.Deci cei sinceri si care doresc sa stie adevarul pot renunta la orice pentru adevar.
Cunosc cazuri(adica am citit despre asemenea cazuri) in care asemenea oameni veneau la crestinism, iar apoi erau tratati cu totul diferit de familie, prieteni si acestia erau in stare sa ii si omoare.Si totusi pentru adevar oamenii deveniti crestini erau gata sa sufere.Cei care doresc cu toata inima adevarul, odata ce l-au gasit nu vor renunta la el, chiar daca vor fi batuti, omorati etc.
 
CascadorysData: Sâmbătă, 05/02/2011, 6:41 PM | Mesaj # 13
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 8
Reputaţie: 4
Status: Offline
yullian, dovezi exista la orice pas. stiu ca multi sustin ca noi, crestinii, credinciosii avem filozofia urmatoare: "Am o minge. /Dovedeste. Dovedeste tu ca nu am./" Dar, nu e asa? Adica, cat timp nu poti dovedi existenta Cuiva, inseamna ca ii poti dovedi inexistenta?Nu!
 
Forum » Discutii » Subiecte religioase » Ce crezi despre Dumnezeu?
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: