[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Discutii » Subiecte religioase » Care este adevarata zi de odihna?
Care este adevarata zi de odihna?
EronData: Luni, 10/08/2009, 1:52 PM | Mesaj # 1
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Am deschis acest subiect deoarece cred ca este unul foarte controversat.Vreau sa aud opiniile voastre prin intermediul discutiilor pe cere le veti purta.
 
TonyData: Miercuri, 30/09/2009, 9:49 PM | Mesaj # 2
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 6
Reputaţie: 1
Status: Offline
iar o sa ne ciondanim aici...parerea mea directa: ziua care trebuie serbata este Duminica, deoarece in lumea lui Dumnezeu nu exista conceptul de timp! a si zis-o cineva mai bine: "Toata lumea zice ca timpul trece. De fapt, noi trecem prin timp..." Cu alte cuvinte, in lumea lui Dumnezeu trebuie sa sarbatorim o zi dupa 6 zile lucratoare, iar crestinismul doreste sa sarbatoreasca acea zi duminica, pentru a sarbatori si invierea lui Isus o data cu ea...

Mesajul a fost editat de către Tony - Miercuri, 30/09/2009, 9:58 PM
 
EronData: Miercuri, 30/09/2009, 10:20 PM | Mesaj # 3
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Tony.
Si la Dumnezeu exista conceptul timp.El a creat Pamantul in 7 zile.Acest numar nu este lipsit de importanta.Iti spun:Dumnezeu a lasat aceasta zi si in Biblie spune in porunca a patra ca Sabatul trebuie tinut.Si Sabat nu inseamna o anumita zi oarecare.Daca Dumnezeu a spus sa serbam o anumita zi sa lasam motivele.De ce trebuie sa facem altfel?Numarul 7 nu trebuie luat la intamplare.Pentru ca daca numeri zilele saptamanii incepand cu luni atunci ziua a saptea vine duminica.Vad ca nu esti convins ca sambata este adevarata zi sfanta.Eu altceva nu mai pot face.Ti-am spus tot ce am stiut.Acum de restul se ocupa Altcineva.
 
TonyData: Miercuri, 30/09/2009, 10:27 PM | Mesaj # 4
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 6
Reputaţie: 1
Status: Offline
de fapt, Dumnezeu nu a creat pamantul in 7 zile. cuvantul evreiesc est k'or, care inseamna perioada de timp si zi. deci Dumnezeu a creat de fapt pamantul in 7 perioade de timp. da, e adevarat ce zici ca nu sunt convins ca sambata este ziua care trebuie serbata. sa vedem ce revelatii imi va scoate destinul in cale...
 
EronData: Miercuri, 30/09/2009, 10:32 PM | Mesaj # 5
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Tony
Dar in biblie scrie ca a fost o seara si apoi o dimineata.Nu un interval de timp.(am facut o greseala.Dumnezeu a creat Pamntul in 6 zile si in a saptea s-a odihnit.0
 
TonyData: Miercuri, 30/09/2009, 10:38 PM | Mesaj # 6
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 6
Reputaţie: 1
Status: Offline
atunci cand Moise a scris Torahul, l-a scris astfel incat sa poata fi inteles de catre un om fara nu stiu ce educatie. daca ai pune un geolog sa-i explice unui cioban cum se fac cutremurele, crezi ca ar intelege ceva bietul om daca i-ar explica de placi tectonice si mai stiu eu ce? Nu, bineinteles...daca urmez exact pasii bibliei, de la creare si pana azi, au trecut cam 6000 ani (o aproximare), pe cand Ierihounul, cel mai vehci oras din lume, are 9000 de ani...plus: tu chiar crezi ca Biblia de azi este 100% ca si Biblia de acum 3400 de ani? pana si vaticanul admite ca e cel mult 99%...
 
EronData: Miercuri, 30/09/2009, 11:21 PM | Mesaj # 7
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Iubirea lui Dumnezeu si Legea Sa sunt lucruri pe care le poate intelege oricine.Intradevar Pamantul are vechime 6000 de ani.insa.Insa referitor la Ierihon intotdeauna sunt probleme la ani,mai ales pentru timpuri atat de indepartate.Asa ca aceasta probabil este doar o eroare.Eu nu cred ca Biblia a suferit schimbari,poate foarte putin,fara sa schimbe sensul vreunei propozitii.
 
CascadorysData: Sâmbătă, 17/10/2009, 7:02 PM | Mesaj # 8
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 8
Reputaţie: 4
Status: Offline
ziua a 7-a e adevarata zi de odihna.toti cei care tin alte zile nu le tin decat datorita unei porunci omenesti si in niciun caz datorita faptului ca asa a zis Dumnezeu.
 
TonyData: Sâmbătă, 17/10/2009, 7:04 PM | Mesaj # 9
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 6
Reputaţie: 1
Status: Offline
@cascadorys
stim ca este ziua a 7-a, noi incercam sa aflam care e aia: sambata sau duminica...
 
CascadorysData: Sâmbătă, 17/10/2009, 11:42 PM | Mesaj # 10
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 8
Reputaţie: 4
Status: Offline
cum sa incerci sa afli asa ceva???oricine stie ca e ziua a 7-a este sambata...chiar si Biserica Catolica si Ortodoxa stiu asta...eu cred ca doar cei ignoranti isi mai pun o asemenea problema...
 
yullianData: Marţi, 17/11/2009, 0:57 AM | Mesaj # 11
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Am citit discutia lor, si am observat ca v-ati contrazis pe doua subiecte
1.Vechimea pamantului
2.Sambata sau Duminica

1. Evelin, cred ca imi sti parerea destul de bine. Eu nu pot sa pricep cum sa aiva pamantul doar 6000 de ani? Sa luam un alt exemplu: oasele de dinozauri gasite cu o vechime de nustiu cate milioane de ani. Cum explicati acest lucru? Ca, acum sa fim seriosi nu existau dinozauri acum 5-6000 de ani. Parerea mea este ca pamantul este cu mult mai "batran"

 
EronData: Miercuri, 18/11/2009, 9:50 PM | Mesaj # 12
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Yullian, prefer sa vorbim despre vechimea lumii la celalalt thread(Subiecte diverse-Care este vechimea Pamantului).Dar ce parere ai despre celalalt subiect-Sambata sau Duminica?Astept...
 
yullianData: Joi, 19/11/2009, 10:55 PM | Mesaj # 13
Soldat
Grup: Utilizator
Mesaje: 42
Reputaţie: 1
Status: Offline
Despre Vineri nu stiam ca este considerata, dar infine.

Dumnezeu a spus ca adevarata zi de odihna este ziua a 7-a nu? Dar intrebarea este...care este ultima zi a saptamani? Sambata sau duminica?
Insa ma intreb daca atunci cand Dumnezeu a creeat pamantul existau zilele saptamani. Parerea mea este ca nu........deci cum a spus si tony in primul "repley" pentru Dumnezeu nu exista conceptul de timp......

 
EronData: Joi, 19/11/2009, 11:34 PM | Mesaj # 14
Generalisim
Grup: Administrator
Mesaje: 70
Reputaţie: 10
Status: Offline
Deci cu alte cuvinte oricine poate sa serbeze orice zi, da?Ei bine..., nu este asa.Vreau sa-ti dau un exemplu:ai pe o masa 7 pahare.Sase dintre ele au apa, iar al saptelea are suc.Si cineva iti spune:bea sucul.Dar tu bei apa, ca era tot intr-un pahar si nu are importanta.Daca nu ar fi existat conceptul timp la Dumnezeu atunci porunca a patra a decalogului ar fi sunat asa:Aduti aminte de o zi de odihna ca sa o sfintesti.Sa lucrezi sase zile si sa-ti facu lucrul tau.Dar ziua aleasa de tine este ziua de odihna.Sa nu faci nici o lucrare in ea nici tu, nici fiul tau, nici fica ta, nici robul tau, nici roaba ta(pe vremea aceea oamenii aveau robi si roabe), nici vita ta, nici strainul care este in casa ta.Caci in sase zile a facut Dumnezeu lumea iar intr-o zi s-a odihnit.De aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o.Daca nu ar fi existat conceptul timp la Dumnezeu de ce ar fi zis sa serbam ziua a saptea, cand la Dumnezeu nu este timp.Ia gandeste-te putin logic.
 
Forum » Discutii » Subiecte religioase » Care este adevarata zi de odihna?
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: